E-ticarette Satıcıların En Çok Bütçe Ayırdığı Artan Kargo Maliyetleri Nasıl Düşürülür?

E-ticarette Satıcıların En Çok Bütçe Ayırdığı Artan Kargo Maliyetleri Nasıl Düşürülür?

E-ticaretle ürün veya hizmetlerini online birçok kanal üzerinden ulusal ya da küresel anlamda satmak isteyen işletmelerin en büyük gider kalemleri arasında kargo maliyetleri yer alır. Her işletmenin satış rakamlarına göre kargo giderleri farklılık gösterebilirken; satış yapılan ülke, kargo anlaşmaları, satış yapılan platform, ürün boyutları, kargo firması gibi birçok detaya göre kargo maliyetlerinde farklılıklar olur. Her ne kadar kargo maliyetleri işletmelere göre değişken olsa da e-ticarete dair en büyük gider kalemleri arasında kargo giderlerinin yer aldığı değişmeyen bir gerçektir. İşletmeler kargo giderlerini düşürmek adına en uygun fiyatı veren kargo firmasını tercih ederler ancak bu durum da kargo sürecinin, kargo firmalarının özensizliği veya dikkatsizlikleri nedeniyle başarıya ulaşmamasına yol açar. Haliyle kargo maliyetleri konusunda ince eleyip sık dokumak, tüm argümanları değerlendirerek karar vermek son derece önemlidir.

E-ticaret satıcıların kargo maliyetlerini düşürebilmek adına birtakım çalışmalar yürütmek artık kaçınılmaz bir hal almıştır. Bunun nedeni ise kargo maliyetlerinin her geçen gün artıyor olmasıdır ve bu durumun da karlılığı ciddi anlamda düşürüyor olmasıdır. Ürünlerin boyutları, karlılıkları, kargo firması, kargo maliyetinin fiyatlara yansıtılması, kargo kampanyaları ve daha birçok durum, kargo maliyetlerinin düşürülebilmesi adına kullanılabilir. Peki, en etkili ve işe yarar kargo maliyetlerini düşürme yöntemleri nelerdir? Gerek ulusal gerekse küresel satışlarda hangi yollar izlenerek kargo maliyetlerinden tasarruf etmek gerekir?

Nakliye Bölgesine Dikkat Etmek

Nakliye bölgesi hakkında dikkatli olmak, e-ticaret satıcılarının en çok gözden kaçırdıkları noktalardan biridir. Öncelikle bu konu özelinde dikkat sahibi olmak adına ilk olarak dikkat edilmesi gereken nokta, kargo firmalarının bayilerinin olmadığı ve sadece haftanın belirli günleri o bölgelere teslimata çıktıkları noktalardır. Bu noktalar kargo firmaları tarafından “mobil bölge” olarak adlandırılır ve genelde haftanın sadece iki günü dağıtım söz konusu olur. Kargo firmalarının bu bölgelere anlaşmalı olsanız dahi ürünlerinizi götürmek adına normal anlaşmalı kargo ücretlerine göre çok daha fazla ücret kesintisi yaptıkları bilinmektedir. Satış yapılan platformda veya kanallarda mümkünse, mobil bölgelerin sisteme tanımlanması ve bu bölgelere teslimatın, sadece ilçe şubelerine yapılacağı şeklinde bir seçeneğin müşterilere sunulması, kargo maliyetlerini ciddi anlamda düşürecektir. Mobil bölgeler için yapılan teslimatların ücretlendirilmesi, normal anlaşmalı kargo ücretlerine göre çok çok daha fazladır.

Paketleme Boyutlarının Küçültülmesi

Paketleme boyutlarının yeterli seviyeye çekilmesi ya da yeterince küçültülmesi kargo maliyetlerine doğru etki eden bir unsurdur. Her ürünün kendi boyutu ile paketleme işleminden sonraki boyutu farklı olacaktır. Bu yüzden paketlemenin en optimum şekilde yapılıp ürünün boyutunu çok aşmaması son derece önemlidir. Paketleme esnasında ürünün kargoda zarar görmeyecek şekilde de paketlenmesi gerekliliği vardır. Ürünün korunaklı olması paket boyutunu biraz büyütebilir ancak hafif kutuların tercih edilmesi, kutuların biraz daha ince bir yapıdan oluşması, paketleme nedeniyle yaşanan boyut sorununu tamamıyla ortadan kaldıracaktır. Özellikle düşük karla e-ticaret satışı yapan işletmelerin, 1 ya da 2 desiye geçmeyecek şekilde ürünlerini satması, bu detaya dikkat ederek paketleme yapmaları da son derece önemlidir. Kısacası, kargo ebatlarının olabildiğince küçük ve ağırlığının da son derece hafif olması sağlanmalıdır.

Daha Ufak Boyutlu Ürünler Tercih Edilmesi

Kargo maliyetlerinin düşürülmesi adına dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise işletmenin satmayı planladığı veya sattığı ürünlerdir. İşletmenin satmayı planladığı ürünlerin boyut anlamında her zaman için minimum seviyelerde olması son derece önemlidir. Aksi takdirde boyut anlamında büyük olan her ürün, sürekliliği olan ciddi bir kargo maliyetinin oluşmasına neden olacaktır. İşletmenin genel manada pahada büyük ancak boyut olarak olabildiğince küçük ürünleri temin etmeye çalışması gerekir. 1 desi, 2 desi en fazla 5 desi gibi değerlere kadar uzanan ürünlerin online platformlarda satılması son derece önem taşıyan bir konudur. Ayrıca bu ürünlerin kargo maliyetleri, komisyon oranları ve diğer maliyetlerle birlikte karlılık sağladıktan sonra işletmeler tarafından online platformlarda satılmaları gerekir. Boyut anlamında küçük tercihlerin yapması, kargo maliyetlerine olumlu anlamda çok ciddi oranda yansıyacaktır.

Kargo Kampanyalarının Takip Edilmesi

Kargo kampanyalarının sürekli olarak takip edilmesi de işletmelere birçok kazanım sağlayacaktır. Zaman zaman kargo firmalarının kendilerince düzenlemiş oldukları ya da pazaryerleri ile yaptıkları anlaşmalar sonucunda düzenlemiş oldukları birçok kampanya ortaya çıkar. Belirli fiyat aralığında kargo ücretlerinin düşürülmesi ya da belirli fiyat aralığında kargo ücretlerinin müşteriye yansıtılması gibi benzer anlamda çeşitli kampanyalar düzenlenir. İşletmelerin ise bu tarz kampanyaları sürekli olarak takip etmeleri önerilir. Söz konusu kampanyaların sürekli olarak takip edilmesiyle birlikte doğru ürünleri bu kampanyalarla satmak, kargo maliyetleri açısından işletmelere bir nebze de olsun yardımcı olacaktır.

Kargo Ücretlerinin Müşterilere Yansıtılması

Kargo ücretlerinin çok büyük bir yük olduğu durumlarda işletmelerin kargo maliyetlerini tüketicilere yansıtıp, aynı zamanda fiyatlarında da birtakım düşüşler sağlaması hem satış dengesini koruyacak hem de kargo maliyetleri problemini ortadan kaldıracak bir durumdur. İşletmeler bu tarz uygulamaları tüm ürünler dahilinde yapmak zorunda değillerdir. Sadece belirli ürünleri karşı ödemeli kargo seçeneği ile satışa sunabilirler. Öte yandan kendi kanalları vasıtasıyla satış yapan işletmelerin, kargo ücretlerinin bir kısmını müşterilerden bir kısmını da kendi karlarından karşılamaları da kargo maliyetlerinde tasarruf sağlayacak bir başka stratejidir. Örneğin; bir ürünün kargo maliyeti ortalama 20 TL ise siparişle birlikte 10 TL kargo ücreti alınıp, kalan 10 TL’lik kargo masrafının da işletme tarafından karşılanması söz konusu olabilir. Böylelikle kargo maliyetleri açısından en azından dengeli bir uygulama elde edilmiş olunur.

Ek Kargo Opsiyonlarını Tercih Edilmemesi

Pazaryerlerinden ziyade, işletmelerin kendi kargo anlaşmaları ile göndermiş oldukları ürünlerde aslında birçok maliyet devreye girer. Bu maliyetlerin; SMS gönderim ücreti, kargo sigorta ücreti, kağıt ücreti, fiş ücreti gibi çeşitli kalemlerde işletmelerden kargo bedeli içerisinde alınan ücretler olduğu görülebilir. İşletmeler herhangi bir kargo firması ile anlaşma yaptıkları zaman mutlaka bu tür hizmetleri almak istemediklerini ve ekstra ücret gerektiren kargo hizmetlerini kabul etmediklerini beyan etmelidirler. Anlaşmalarını olabildiğince sade ve yeterli seviyede yapmalıdırlar. Böylelikle ek kargo opsiyonlarının yaratmış olduğu maliyetlerden bir nebze de olsun tasarruf edilebilir.

Ön Ödemeli Kargo Seçeneğinin Tercih Edilmesi

Ön ödemeli kargo seçeneğinin tercih edilmesi, günümüz şartlarında büyük bir gereklilik olmuştur. Kapıda ödemeli kargo son derece büyük bir avantaj olarak görünse de bu avantajın sadece müşteri nezdinde olduğu söylenebilir. İşletmeler bazında kapıda ödemeli kargoların maliyet anlamında son derece yüksek olduğu bilinen bir gerçektir. İşletmeler kapıda ödemeli ürün satışı yaptıklarında, elbette ki ürün bedeli içerisinde bu maliyeti de düşünerek satışlarını gerçekleştirirler. Doğru olan satış seçeneği budur ancak kapıda ödemeli kargoların geri dönme oranı, ön ödemeli kargolara göre çok daha yüksektir. Tüketiciler kapıda ödemeli kargoyu reddetmeleri durumunda herhangi bir şekilde ücret ödememektedirler. Bunun rahatlığı nedeniyle de kargoyu reddedebilirler veya sipariş geldiğinde kargo firmasının tüketicileri adreslerinde bulamamasından ötürü işletmeler, kargonun iadesiyle karşı karşıya kalabilirler. Söz konusu iade ücretleri kargo anlamında büyük bir yükken, iade olmaması durumunda dahi kapıda ödemeli seçeneklerin yüksek kargo maliyetleri içerdikleri bilinmektedir. Bu nedenle ön ödemeli kargo yani, kargo ücretinin siparişle birlikte tüketicilerden tahsis edilmesi durumu hem çok daha az maliyete neden olacaktır hem de tüketicilerin kargonun teslim alınması konusunda çok daha özenli bir şekilde yaklaşmalarına sebebiyet verecektir. Böylelikle işletmelerin kapıda ödemeli kargodan, ön ödemeli kargo seçeneğine doğru geçiş yapmaları, kargo maliyetlerinde olumlu bir grafiğin ortaya çıkmasına yol açacaktır.

Ürün Desi Ölçüsüne Göre Kargo Firması Tercih Edilmesi

İşletmelerin özellikle pazaryerlerinde satış yaparken gözden kaçırdıkları en önemli noktalardan biri de ürün desi değerine göre kargo firması seçimi yapmamaktır. Ürünler pazaryerlerinde satış yaparken genel manada bir kargo firması ile ürün gönderimlerini sağlarlar ve herhangi bir aksilik yaşamamaları durumunda tüm siparişlerini tercih ettikleri firma ile gönderirler. Bu durum özellikle yüksek desi değerine sahip ürünlerde çok ciddi kargo maliyetlerinin ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu nedenle ürün desi değerine göre kargo firmalarının anlaşmalı fiyatları incelenmeli ve hangi desi değerinde hangi kargo firması çok daha uygun teklif veriyorsa, o kargo firması ile ürün gönderimi sağlanmalıdır. İşletmelerin birden fazla kargo firması ile doğrudan yaptıkları anlaşmalar varsa, bu noktada da mutlak suretle desi değerine göre ürün gönderimi yapılması önerilmektedir.

Kargo Firmalarıyla İşletmeniz için Özel Anlaşmaların Yapılması

Pazaryerlerinden veya çeşitli aracılar üzerinden online platformlarda satışlarını gerçekleştiren işletmeler, söz konusu aracı platformların kargo anlaşmalarıyla ürün gönderimlerini sağlayabilirler ancak işletmelerin dikkat etmeleri gereken husus, kendi kanalları ile online satış yaptıklarında ürünlerini nasıl gönderecekleridir. İşletmelerin kendi doğrudan satışlarını da düşünerek kargo firmalarıyla birtakım anlaşmalar yapmaları gerekmektedir. Üstelik sadece tek bir kargo firmasıyla değil, birden fazla kargo firması ile görüşmeler yapılıp, aylık belirli kargo hacmine göre anlaşmalar düzenlemelidirler. İşletmeler her ne kadar bu kargo anlaşmalarını kendi satışları için düzenleseler de pazaryerlerinden vb. aracılar üzerinden yapmış oldukları satışlarda da kendi anlaşmalarını kullanabilirler. Bu nedenle aylık taahhüt edilen kargo miktarı konusunda işletmenin tüm online satışlarını dikkate alarak bir beyanda bulunması böylelikle çok daha uygun fiyatlı desi başına teklifler alması büyük önem taşır. İşletmelerin zaman zaman kendi anlaşmaları, pazaryerlerinin anlaşmalı kargo fiyatlarından çok daha ucuz olabilmektedir. Böylelikle kargo maliyetleri konusunda da ciddi tasarruflar sağlanabilmektedir.

Kargo Faturalarının Dikkatli İncelenmesi ve Ürünler için Doğru Desi Değerleri Verilip Verilmediği Kontrol Edilmesi

Kargo faturalarının incelenmesi, kontrolü ve özellikle kargo başına desi değerlerinin takibi son derece önem taşıyan bir konudur. Birçok işletme özellikle pazaryerleri ile yapmış oldukları satışlarda bu durumu dikkate almamaktadırlar. Herhangi bir ürünü gönderdiğiniz zaman ürün desi değerinin ne şekilde gönderildiğinin takibi ürün gönderim aşamasında yeterli ölçüde takip edilmese de pazaryerleri tarafından ya da kargo firmaları tarafından kesilen faturalarda bu tür bir detayın takibini yapmak son derece kolaydır. Faturalar incelendiğinde hangi ürünün hangi desi değeri ile gönderildiği net bir şekilde görülür. Özellikle genel manada aynı boyutta ve aynı ürünleri satan işletmelerin desi takipleri çok daha kolay olur.

Kargo faturalarında desi değerlerinde bir anormallik olup olmadığı mutlaka kontrol edilmelidir. Zaman zaman kargo personelinin yanlış desi değerini ürün bazında sisteme işlemesinden ötürü, kargo maliyetlerinin beklediğinizden çok daha fazla seviyelere ulaşması söz konusu olabilir. Ayrıca zaman zaman bir kargonun iki kere faturaya yansıtılması ve bu nedenle de hakkediş tutarının da gereksiz bir şekilde eksik olması gibi durumlarla da karşılaşılabilir. İşletmelerin mutlaka kargo faturalarını dikkatli bir şekilde analiz etmeleri hem desi değeri hem de bir kargonun iki defa fatura edilmesi gibi durumlara karşı incelemelerini gerçekleştirmeleri önerilir. Sistemsel hatalar, personel hataları ve çeşitli yanlışlıklar istenmese de yaşanabilir ancak fatura kontrolü sayesinde gereksiz kargo maliyeti önlenebilir.

Ürün Kutularının Yeniden Değerlendirilmesi

Kargo maliyetlerinin sadece ürün gönderimi ya da kargo firmalarının her ürün ya da gönderim için belirlemiş oldukları bedel olarak dikkate alınmaması gerekir. Ürün ambalajlanması, paketlenmesi vb. hususlar da aslında kargo maliyeti içerisinde yer alan durumlardır. İşletmeler kutu, paket, koruyucu naylon vb. tüm unsurlara belirli ödemeler yaparak, ürünlerin gönderimini sağlamak adına da bir maliyetin altına girerler. Bu maliyetlerin de kargo maliyetleri olarak değerlendirilmesi son derece önemliyken, aslında söz konusu giderlerin çeşitli yöntemler ile çok daha alt seviyelere çekilmesi söz konusu olabilir.

Tedarikçilerinizden mal aldığınızda, almış olduğunuz mallar çeşitli paketleme malzemeleriyle birlikte gelir. Kutular, naylon koruyucular, paketler ve daha birçok malzeme, tedarikçilerinizin işletmenize göndermiş olduğu mallar arasında yer alır. Bu tür malzemelerin çöpe atılıp, sonrasında da belirli bir ücret karşılığında tekrar satın alınması gereksiz bir maliyet anlamına gelir. İşletmeler bu tür paketlemede kullanılabilecek her türlü ürünü mutlaka tutmalı ve yeniden kullanarak, paketleme giderlerini en aza indirmelidir. Öte yandan çevre işletmelerden veya iyi ilişkilere sahip olunan işletmelerden bu konuda da destek alınabilir ve bu malzemelerin siparişlerde yeniden kullanımı söz konusu olabilir. Böylelikle ürünün kargoda zarar görmemesi, kargoya hazır bir şekilde paketlenmesi vb. amaçlarla yapmış olduğunuz harcamalar çok ciddi oranda düşebilir.

Yerel Teslimat Seçeneklerinin Değerlendirilmesi

İşletmeniz her ne kadar fiziki satışlardan uzak ve online satışlara yönelik bir işletme olsa da bulunduğunuz bölgeden sipariş almama gibi bir ihtimaliniz söz konusu değildir. İşletmenizin bulunduğu bölgelerden almış olduğu siparişlerin teslimi adına yerel kargo seçeneklerini veya direkt olarak bireysel teslimatı tercih edebilirsiniz. Özellikle desi değeri bakımından yüksek değerli ürünler satıyorsanız, bu yöntemin çok daha karlı ve avantajlı olduğu söylenebilir. Yerel teslimat seçenekleri konusunda aracı firmalarla da çalışarak, normal kargo firmalarına göre çok daha az maliyetle ürün teslimi sağlayabilirsiniz.